Kanał nawiewny

ruryJak wiemy z lekcji chemii do każdego spalania paliwa, bądź materiału palnego potrzebna jest odpowiednia ilość tlenu zawarta w otaczającym nas powietrzu. Nie inaczej jest w przypadku spalania się drewna w kominku, dlatego podczas planowania budowy kominka powinniśmy od razu zadbać o kanał doprowadzający odpowiednią ilość powietrza do paleniska.

Ile powietrza potrzebujemy?

Wszystko zależy od zasadniczej budowy i wielkości kominka. Kominki zamknięte z wkładami, bądź kasetami kominkowymi potrzebują znacznie mniej powietrza niż kominki otwarte. Przyjęte normy mówią tu o około 10m3 na godzinę przy 1 kW mocy. Natomiast kominki otwarte, w zależności od wielkości potrafią zużyć od 250 nawet do 1000m3 powietrza w jedna godzinę pracy. Taka objętość najczęściej wielokrotnie przekracza kubaturę pomieszczeń, w których zamontowany jest kominek.

Co jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości powietrza?

W takim wypadku musimy liczyć się z nieprawidłową pracą kominka. Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń z naturalną wentylacją, posiadających szczelne okna. Pracujący kominek w takim domu może wytworzyć silne podciśnienie i zaburzyć prawidłową cyrkulację powietrza, wywołać cofanie się dymu do pomieszczenia.

Jak zaprojektować kanał nawiewny?

Najczęściej wlot kanału nawiewnego umieszcza się na ścianie budynku, na wysokości około 30-60cm, jednocześnie zwracając uwagę na to, aby była to ściana od strony gdzie występują największe podmuchy wiatru. Wlot zabezpiecza się kratką. Powietrze, które zasysane jest przy wlocie kierowane jest poprzez kanał wprost do spodu kominka.

Ważne jest, aby taki kanał projektować jeszcze przed budową domu, bowiem wtedy najłatwiej zaplanować i wykonać wszystkie możliwe instalacje. W przypadku, kiedy będzie on znajdował się w podłodze, zalany betonem, należy pamiętać o izolacji cieplnej tak, aby w zimie nie miał ujemnego wpływu na temperaturę podłoża.

Sam kanał najczęściej wykonuje się z rur kanalizacyjnych PCV, bądź z metalowych kanałów wentylacyjnych o przekroju prostokątnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>